• Bracia Coen

  Joel i Ethan Coen to bez wątpienia najlepszy duet filmowy, który od kilkunastu lat zaskakuje widownię oryginalnymi filmami z pogranicza komedii, thrilleru  i satyry. Inteligentny czarny humor i masa absurdalnych scen, które w twórczości braci Coen są częścią składową ich filmów, zapewniają widzowi rozrywkę na najwyższym poziomie. 

  Bracia Coen to nie tylko reżyserzy, piszą scenariusze do swoich filmów, zajmują się ich montażem, a także produkcją.  Dzięki temu otrzymujemy specyficzny obraz, który ciężko porównać z twórczością innego artysty. 


  Sens życia wg. braci Coen

  Ethan i Joel Coen w swoich filmach potrafią zarówno nas rozbawić do łez, jak również śmiertelnie przerazić. Ale to nie jedyne atuty ich obrazów. W ich sztandarowym dziele „Fargo” znajdziemy sporą dawkę brutalności, absurdu, czarnego humoru, a także ironii i satyry. Inteligentne dialogi oraz niezwykły klimat zapewniają doznania na długo po seansie filmowych. Tak, to zdecydowanie mistrzowie filmowego klimatu. Pustynny obraz amerykańskiego południa w „To nie jest kraj dla starych ludzi”, zimna, mrożąca krew w żyłach biała sceneria w „Fargo”, czy też klaustrofobiczna wizja hotelowa w „Barton Fink” pozwala nam poczuć klimat na własnej skórze oraz wejść do świata bohaterów braci Coen. 

  Ale bracia Coen to nie tylko mistrzowie obrazu. W ich filmach odnajdziemy również elementy poetyki noir, egzystencjalizm ludzkiego życia, pełnego tragicznych splotów zdarzeń i absurdu otaczającego świata. Przesiąknięte ironią i humorem filmy braci Coen uczą również nas dystansu, często zamieniając tragedię w humor. 

  Filmowy świat braci Coen jest tak samo prawdziwy jak absurdalny. Bohaterowie często zachowują się w sposób niekonsekwentny i nielogiczny, nadając ich filmom ironiczny stosunek do rzeczywistości. 


  Joel i Ethan Coen wychowani zostali w żydowskiej dzielnicy Mineapolis. Joel Coen ukończył reżyserię na New York Uniwersity, a Ethan filozofię na Princeton. Filmy braci Coen były nominowane 33 razy do Oscarów, ostatecznie zdobyli 6 statuetek. Obecnie uważani są za jednym z najwybitniejszych twórców filmowych.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ FILMOGRAFIĘ BRACI COEN

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial