• Michael Haneke

  Kontynuując temat zamiłowania do filmu postanowiłem podzielić się własną refleksją na temat twórczości Michaela Haneke. To obok braci Coen i Xaviera Dolana, jeden z tych reżyserów, którego filmy wywierają na mnie największe wrażenie. W przypadku wcześniej wspomnianych reżyserów, których filmy widziałem wszystkie, tak w przypadku Michaela Haneke jestem dopiero po seansie czterech obrazów. Twórczość austriackiego reżysera jest niezwykle ciężka w odbiorze, dlatego też dawkuje sobie filmy w tempie jeden na rok 🙂


  Strach ma wielkie oczy

  Po obejrzeniu pierwszego filmu ”Funny Games” (chociaż nie pierwszego w twórczości reżysera), nie mogłem wyjść z podziwu przez wiele dni. Właściwie to przez wiele miesięcy i dalej nie mogę, ponieważ kilka dni temu powróciłem do ”Funny Games” po raz kolejny. Michael Haneke skonstruował w mojej ocenie genialny film, który zabiera widza w głąb świata głównych bohaterów, misternie budując napięcie od samego początku, a także zmusza nas do uczestnictwa w tej przewrotnie zabawnej grze. Reżyser doskonale wie, że lubimy się bać, a strach jest tym większy im bardziej sytuacja jest nieprzewidywalna. Wszystko po to żeby skłonić nas do refleksji na temat istoty zła. Ale czy jesteśmy w stanie ją zrozumieć po sensie ”Funny Games” ?


  Miłość

  ”Funny Games” pozwolił mi odkryć Michaela Haneke, z kolei ”Miłość” utwierdziła mnie w przekonaniu, że to jeden z moich reżyserów – faworytów. Podobna konstrukcja jak w przypadku poprzedniego filmu sprawia, że zaczynamy żyć historią bohaterów. Narastający z każdą minutą dramat starszego małżeństwa skłania nas do pytania, ile jesteśmy w stanie poświęcić i zaakceptować w imię miłości. To kolejny film Michaela Haneke, który bardzo głęboko utkwił w mojej pamięci. Jak się okazuje nie tylko w mojej ale również jury na festiwalu w Cannes. Obraz został nagrodzony Złotą Palmą.


  Pustka istnienia

  Jestem świeżo po seansie filmu ”Siódmy kontynent” i muszę przyznać, że jest to dla mnie najbardziej ciężki w odbiorze, obraz austriackiego reżysera. Chociaż po raz kolejny muszę przyznać, że film nie daje o sobie zapomnieć, mimo iż nie wyzwala już takich emocji jak wspomniane wcześniej dwa filmy Haneke. Tym razem reżyser pokazuje obraz austriackiej rodziny z klasy średniej, których pustka istnienia doprowadza do dramatycznego finału.”Siódmy kontynent” z pewnością nie możne być traktowany jako czysta rozrywka, a raczej powinien nas skłonić do refleksji nad własnym życiem i próby czerpania z niego radości.


  Ukryte pragnienia

  Skrywane pragnienia, despotyczna matka, społeczne schematy, to wszystko znajdziemy w obrazie ”Pianistka” Michaela Haneke. Film również doskonale pokazuje, że nasze pierwotne instynkty i potrzeby są silniejsze od nas samych. Michael Haneke staje się również mistrzem kontrastu, który zmusza nas do ciągłego szukania złotego środka między naszymi marzeniami i pragnieniami, naszymi oczekiwaniami i potrzebami.


  Michael Haneke obecnie uznawany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych reżyserów. Studiował filozofię, psychologię i sztukę teatralną. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. W swojej twórczości reżyser podejmuje tematy ludzkiej egzystencji, sensu istnienia, a także jego celowości.


  wf

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial